1945 Robbers Cave deneyi

Erdem Çolakoğlu
Okuma Süresi: 2 dakika

Oklohama Üniversitesi’nden Muzaffer Şerif ve Carolyn Şerif, Rabbers Cave State Parkında, konusunu M. Şerif’in “Gerçekçi Çatışma Teorisi”nden alan deney yürüttüler. Deney, 11 yaşlarında olan 22 çocuğun katılımıyla yapılmıştır. Çocuklar; sağlıklı, orta gelirli bir ailenin çocuğu, beyaz tenli ve protestandır. Bağ kurma (aidiyet), rekabet (çatışma) ve sürtüşmeyi azaltma olmak üzere üç aşamadan oluşur.

Bağ kurma (aidiyet): Bu ilk aşamadan çocuklar serbest bırakıldılar, yakın arkadaş edindiler. Ardından iki grup oluşturulmuş ve bunun için: Her bir çocuk, her üç yakın arkadaşının ikisinden olabildiğince ayrılarak ayrı yatakhanelere yerleştirilmiştir. Yani yakın arkadaşlar, olabildiğince farklı gruplarda yer aldı. İki grubun aralarındaki kamp mesafesi artırılıp iletişimleri kesilmiştir. Grupların kendi içlerinde aktivitelere katılması sağlanmıştır, böylece grup içinde yeni arkadaşlar edinilmiştir; aidiyet hissi ortaya çıkmıştır; kendi kültür ve normlarını oluşturmuşlardır; hiyerarşi ve grup üyelerinin rolleri oluşmuştur. İki grup, kendilerine “Kartallar” ve “Çıngıraklı Yılanlar” adlarını vermiş, kendi bayraklarını da hazırlamışlardır.

Rekabet (çatışma): Bu aşamada gruplar arası rekabet oluşması amaçlandı. On yarışma (beyzbol, halat çekme, futbol vs.) düzenlenip kazanan takıma ödül verilecekti. Yarışmalar başlamış ve ilk olarak iki grup, yarışmalar esnasında birbirleriyle sözlü olarak atışmışlardır. Çıngıraklı Yılanlar, beyzbol sahasına kendi bayraklarını asmış, Kartallar ise Çıngıraklı Yılanların bayrağını parçalamıştır. Ardından Çıngıraklı Yılanlar, Kartallar’ın yatakhanesine girip eşyaları dağıtmış ve çalmıştır. Bir süre sonra ise fiziksel kavgalar başlamıştır. Yarışma sonunda ise Kartallar kazanmıştır.

Sürtüşmeyi azaltma: Grupların birbirini tanıması istendi. Her çocuk kendi gurubunu olumlu yönleriyle, karşı grubu ise olumsuz yönleriyle tanımladı. İki grup da -rekabet içermeyen- aktivitelerde bir araya getirildi. Ancak sürtüşmenin azalması için yeterli değildi ve ortak amaç doğrultusunda çalışmaları için sahte senaryolar yazıldı. Bu senaryolardan çocukların haberi yoktu ve bunlar:

  • Film izleme: Çocuklar -herkes kendisi para katmak şartıyla- film kiralayıp, izleyeceklerdi. Ancak para çıkışmayınca herkes parasını birleştirdi.
  • Bozuk su tankı: Araştırmacılar tarafından senaryo gereği su tankında arıza çıkarıldı. Çocuklar birlikte hareket ederek bu arızayı tamir ettiler.
  • Yemek taşıyan kamyon: Çocuklar, çamura saplanan, yemek taşıyan bir kamyonu halatlarla çekerek kurtardı.

Ortak amaç için hareket eden bu iki grup arasında zamanla önyargılar kırılmış ve nefret azalmıştır. Yani ortak sorun ve amaç yaratmanın, taraflar arasındaki çatışmayı önleyeceği sonucuna varılmıştır.

YouTube: Oznur Oncul

Bu deneye güzel bir örnek: Survivor.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Gönderi

Liste Veri Tipleri

Bazı özellikleriyle stringlere benzerler. Stringler gibi indekslenebilirler, parçalanabilirler ve üzerinde değişiklik yapılabilir ancak stringlerden farklı olarak listeler değiştirilebilir veri tipidir. Liste Oluşturma: [] operatörü ile […]

Beğenebilirsiniz