Beyin: Frontal lob

Erdem Çolakoğlu
Frontal lob.
Okuma Süresi: 2 dakika

Frontal lob, beynin ~814 santimetreküp gri madde hacminde, ~261 santimetreküp hacimle en büyük yeri kaplayan lobdur. Beynimizin ön kısmında bulunur ve rolando yarığı ile parietal lobdan ayrılmaktadır. Bu lob, kişiliğimiz, problem çözme, düşünme ve plan yapma, konuşma, cinsellik, bilişsel yetenekler, istemli kas hareketleri gibi süreçlerin işlendiği yerdir. Yani insanlar için oldukça önemli ve bizi diğer hayvanlardan ayıran süreçlere sahiptir. Frontal lobu işlevsel olarak prefrontal korteks, premotor korteks ve birincil motor korteks olarak üçe ayırabiliriz.

Prefrontal korteks

Prefrontal korteks.
Prefrontal korteks ve alanları.
Görsel: www.thescienceofpsychotherapy.com

Frontal lobun en büyük ve ön kısımıdır, böylece beynimizin de en ön kısmında yer alır. Bilişsel, davranışsal, duygusal süreçleri ve ek olarak yürütücü işlevleri yürütmekle sorumludur. Kendi içinde dorsolateral alan, anterior alan ve orbital alan olarak üçe ayrılır.

Dorsolateral alan: Beynin en geç evrimleşen alanıdır. Dikkat (odaklanmış ve bölünmüş dikkat), işler (çalışma) belleği, kısa süreli bellek, problem çözme, uyum sağlama, planlama gibi süreçleri yürütür.
Anterior alan: Duygularımızı ve motivasyonumuzu düzenler, çatışmaları algılama ve çözme, sürekli dikkat üzerinde etkilidir.
Orbital alan: Anterior alanda olduğu gibi duygularımızı düzenler. Sosyal davranışlarımızı kontrol eder ve özellikle yaşamsal fonksiyonlardan solunum ve kan basıncı üzerinde etkilidir.

Premotor ve birincil motor korteks

Premotor korteks ve birincil motor alan.
Premotor korteks (yeşil-mavi) ve birincil motor alan’ın (mor) beyindeki konumu.
Görsel: www.researchgate.net

Prefrontal korteksin arkasında sırasıyla premotor korteks-birincil motor korteks şeklinde bulunurlar. Hareketlerimizi kontrol ederler ve hareket ile ilişkili beyin alanlarıyla bağlantı halindedirler.

Premotor korteks: Hareket hazırlığını ve planlamasını kontrol eder, yapılacak hareketi seçer. Geçmişte deneyimlenen ve otomatikleşen hareketleri yönetir. Ayrıca ayna nöronlar sayesinde izlemekte olduğumuz bir hareketi anlayabilir ve izlediğimiz hareket hakkında niyet atfedebiliriz. Yani hareketin geleceği hakkında tahminlerde bulunabiliriz.
Birincil motor korteks: İstemli hareketleri, premotor korteks tarafından seçilen hareketlerin gerçekleştirilmesinden ve beceri gerektiren hareketlerin hem gerçekleştirilmesinden hem öğrenilmesinden sorumludur. Hareketin yönüne hassas nöronlar sayesinde yön bilgisine sahiptir.

Kaynaklar

Altınöz, U. (2012). Frontal lob işlevleri.
http://www.turkpsikiyatri.org/blog/2012/03/31/frontal-lob-islevleri/
Salazar, A. (2017). Frontal Lobe: Areas, functions and disorders related to it.
https://blog.cognifit.com/frontal-lobe/
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.