Bilim tarihinde ilk kez bir karadelik görüntülendi

Erdem Çolakoğlu
Okuma Süresi: 2 dakika

Bir canavar düşünün, 40 milyar km çapı ile Güneş’ten 28 bin kat daha büyük; 1,29285E40 kg ile Güneş’ten 6,5 milyar kat daha kütleli; bizden 52 milyon ışık yılı uzaklıkta olan ve olay ufkuna giren her şeyi tekilliğe indirgeyen bir canavar. İşte o bulundu!

Geçmişe, 1781 yılına gittiğimizde Fransız gökbilimci Charles Messier bu gökadayı bir bulutsu olarak tanımlıyordu. Bu gökada bizden 52 milyon ışık yılı uzaklıktadır. Samanyolu gökadamızla kısaca karşılaştıracak olur isek: Messier 87 gökadasının çapı 120 bin ışık yılıdır, çapı 105 bin ışık yılı olan gökadamızdan 15 bin ışık yılı daha büyüktür; bir trilyon yıldıza sahip olduğunu varsayar isek gökadamızda da 250 milyar yıldız olduğunu varsayar isek Messier 87’de gökadamızın 4 katı yıldız vardır. Ancak bu yıldızların çoğu ölmekte ya da ölmüş olan yıldızlardır ve yeni yıldızların oluşum oranı düşüktür.

Gelelim karadeliğe! İkiyüz bilim adamı, 13 teleskop, yüzlerce sabit disk kaplayan veri ve 30 yıllık bir emeğin eseri olan bu fotoğraf, insanlık ve bilim tarihi açısından büyük bir adımdır. Karadeliklerin varlığı teoriden çıkmış ve bilimde önemli yeri olan deney ve gözlem yapılmasına olanak sağlamıştır. Bu karadelik, Messier 87 galaksisinin merkezinde bulunuyor. Bulguların İzafiyet teorisiyle çelişmediğinin altı çiziliyor. Son bir detay olarak saat yönünde dönüyor. Ama karadeliğin mi çevresindeki maddelerin mi yoksa her ikisinin mi saat yönünde döndüğü henüz belli değil. Haydi gidelim 🚀:

Instagram: @popularscienceturkiye
M87 karadeliği.
Messier 87 ya da kısaca M87 galaksisinin merkezindeki karadelik.
Görsel: www.eso.org
M87 galaksisi.
M87 galaksisindeki karadeliğin uzaktan görünümü.
Görsel: chandra.si.edu
Sagittarius A'daki karadeliğin simüle görüntüsü.
Sagittarius A’daki karadeliğin simüle görüntüsü (2017).
Görsel: www.scintillatingastronomy.com
Barış Özcan’a teşekkürler.
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki

Bir yıldız nasıl doğar, gelişir ve ölür?

Okuma Süresi: 2 dakika Her geçen zaman evrenin bir yerlerinde bir yıldız doğuyor ya da ölüyor. Aslında geçen zaman milyon yıl ile hatta milyar yıl ile ifade ediliyor. Cansız […]
Bir yıldız nasıl doğar, gelişir ve ölür?