RAM (Random Access Memory) bellekler

Erdem Çolakoğlu
Random Access Memory (RAM).
Okuma Süresi: 2 dakika

RAM’in açılımı Random Access Memory yani Rastgele Erişimli Bellek’tir. RAM bellekler, işlenen ya da işlenecek verileri tutar, verilere yüksek hızla erişim sağlar ve tekrar yazılabilirdir. Bu donanım bilgisayarımızın kısa süreli belleğidir diyebiliriz nedeni ise yalnızca elektrik iletimi olduğu durumda verileri tutar, elektrik iletimi olmadığı durumlarda veriler silinir. Bilgisayarı her açıp kapattığınızda silinmesi gibi. Açtığınız bir Word belgesinden tutup açtığınız bir oyuna kadar, kullandığınız süre boyunca program verileri RAM’lerde tutulur. Bir HDD veya SSD (HDD’den daha hızlı olarak) RAM’in işlevlerini yerini getirebilir ancak buradaki önemli bir fark RAM’lerin yüksek hıza sahip olmasıdır. Yaygın kullanılan bir DDR4 RAM (25,6 GB/s), en yaygın NVMe SSD’den (~3 GB/s) yaklaşık 8 kat daha hızlıdır. Windows’ta bulunan sanal bellek özelliği RAM kapasitesinin yetmediği durumlarda sabit diskinizin az bir kısmını RAM bellek gibi kullanır.

Türler

Yaygın olarak SRAM, DRAM, SDRAM ve VRAM kullanılır. Bunların farklı kullanım alanları ve farklı amaçları vardır.

SRAM (Static Random Access Memory): İşlemciler tarafından kullanılır, önbellek olarak bilinir, L1, L2, L3… diye adlandırılır. Bu belleklere erişim hızı nanosaniyeler ile ölçülürken belleklerin kapasitesi kilobyteler ile ölçülür. Sistem belleği ve işlemci arasında hızlı ve düşük kapasiteli köprü görevi görür.
DRAM ve SDRAM (Dynamic ve Synchronous Random Access Memory): RAM denilince ilk akla gelen DRAM bellektir, sistem belleği olarak bilinir. DRAM’ler, kapasitöre sahip bellek hücreleri barındırır. DRAM ve bir DRAM türü olan SDRAM arasında, SDRAM’in eşzamanlı çalışması dışında bir fark yoktur. SDRAM’in en çok kullanılan türü ise DDR, DDR2, DDR3, DDR4 diye adlandırılan belleklerdir, en gelişmişi DDR4’tür.

DDR RAM türleri.
DDR RAM’lerin özellikleri.
Tablo: www.tomshardware.com
Elixir DDR RAM.
Elixir’e ait DDR RAM.
Görsel: pixabay.com

VRAM (Video Random Access Memory): Ekran kartlarında kullanılan RAM bellektir. DDR ya da genel olarak GDDR türünde kullanılabilirler. Bu bellekler çözünürlük ve renk derinliğinde belirleyici rol oynarlar. GPU’lar sistem belliğini de kullanabilirler ancak kendi belleklerini kullanmaları performans açısında daha iyi sonuçlar verir.

Kaynaklar

Coustan, D., Tyson, J. (2000). How RAM Works.
https://computer.howstuffworks.com/ram.htm
Martindale, J. (2020). What is RAM?
https://www.digitaltrends.com/computing/what-is-ram/
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.